Już wkrótce Mistrzostwa Europy Centralnej! 🏆

Search icon

✨ Wejdź w świat Disc Golfa z naszym dyskowym Blogiem!

Jak zbudować torbę do Disc Golfa?

Bartosz Wiśniewski

Facebook
X / Twitter
WhatsApp

WSTĘP

Co to jest Bag Building?

Bag Building z ang. Budowanie Torby to proces, w którym uczestniczy każdy aktywny Disc Golfer w mniejszy lub bardziej świadomy sposób. Polega on na precyzyjnym doborze pozycji w torbie w ten sposób, aby skompletować zbalansowaną gamę dysków. Jego celem jest zwiększenie naszej skuteczności na polu i posiadanie dysku, który sprawdzi się w każdej możliwej sytuacji. Słowem kluczowym jest tutaj balans i dostosowanie torby do naszych umiejętności i preferencji.

Poniższy poradnik przeprowadzi Cię przez ten proces, pomoże Ci zwrócić uwagę na pewne ważne aspekty i da Ci obraz tego jak do tematu Bag Buildingu podchodzą najlepsi gracze na świecie tacy jak Paul McBeth, Ricky Wysocki czy Paige Pierce.

KROK 1

Dobór Torby

Wybór plecaka dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb.

KROK 2

Stosunek Dysków

Dobry balans pomiędzy putterami, midami, fairwayami i driverami.

KROK 3

Stabilność

Skonstruowanie różnic w stabilności w obrębie jednej kategorii dysku.

KROK 4

Akcesoria

Dyski to nie wszystko czego potrzebujesz. 

KROK 1

Dobór Torby

Jak sama nazwa Bag Building wskazuje do całej zabawy potrzebujemy torby. Już najmniejsze Disc Golfowe plecaki mieszczące 16-17 dysków takie jak Base Backpack od Latitude64 w 100% wystarczą, żeby zacząć już myślenie o świadomym budowaniu naszego plecaka.

Podczas wyboru warto wziąć pod uwagę jak często będziemy z niego korzystać. Cena idzie tutaj w parze z jakością i każdy kolejny segment oferuje nam większa przestrzeń i dodatkowe udogodnienia, na temat, których przeczytacie więcej na naszej podstronie poświęconej strikte plecakom.

KROK 2

Stosunek Dysków

Najważniejszy aspekt całego Bag Buildingu to zbudowanie dobrego balansu pomiędzy Putterami, Midrangeami i szybszymi Driverami. Ten stosunek będzie nieco inny w zależności od Waszego stopnia zaawansowania. Dlatego poniższa infografika uwzględnia 3 poziomy doświadczenia. Amator, SemiPro i Profesjonalista.

WAŻNE ASPEKTY

Na co warto zwrócić uwagę?

Patrząc na powyższe procenty musimy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników, które mogą radykalnie wpłynąć na rozkład procentowy powyższych słupków. Zaznaczamy tutaj, że jest to tylko i wyłącznie nasza subiektywnie propozycja, która ma charakter poglądowy i ma na celu zaprezentowanie procesu.

Nie wiesz do końca jeszcze o co chodzi w kategoriach dysków? Odsyłamy do naszego artykułu dla osób początkujących.

Layout

Układ dołków ma znaczenie, otwarte przestrzenie sprawią, że chętniej sięgniemy po szybsze dyski. Ciasne fairwaye skłonią nas w kierunku wolnych i precyzyjnych dysków.

Pogoda

Duży wiatr ma ogromny wpływ na lot dysku. W przypadku ciężkich warunków pogodowych gracze zdecydowanie rzadziej sięgają po puttery ze względu na ich tendecje do niestabilności.

Puttery

Każdy gracz nosi ze sobą zazwyczaj 2 lub 3 puttery do puttowania. Nie zostały one uwzględnione w balansie torby. W zestawieniu skupiliśmy się na dyskach do rzucania.

Preferencje

Nie chcemy, żebyś ograniczał się i bardzo sugerował się naszym artykułem. Jeśli to właśnie rzucanie driverem sprawia Ci największą radość to jest to w 100% okej.

KROK 3

Stabilność

Kluczowy moment budowania torby… musimy poznać pojęcie stabilności. Każda torba w Disc Golfie powinna dążyć do zbudowania balansu również w obrębie jednej kategorii dysku. My jako przykład weźmiemy Midrange.

Wyobraźmy sobie, że biorąc pod uwagę powyższy balans do naszej torby trafiły 3 Midrange.

Musimy teraz zadbać o to, żeby reprezentowały one 3 różne wymiary stabilności. Potrzebujemy dysku, który będzie dla nas stabilnym wariantem, możemy mu zaufać na wietrze i świetnie sprawdzi się w hyzerowych liniach.

Przyda nam się Midrange, który poleci prosto jak laser. Posłuży nam jako główne narzędzie do straight shotów i uzyskamy nim największy kontrolowany dystans.

No i nie można zapomnieć o niestabilnym wariancie, dysk, którzy przy backhandowym rzucie będzie dążył do prawej, sprawdzi się jako dysk do hyzerflipów, a może nawet jako nasz pierwszy roller!

Stabilny

Discmania Mutant

Mutant byłby naszym stabilnym wariantem i wojownikiem na wietrze. Sprawdziłby się jako dysk do flexów, dysk do forehand i pozycja w torbie, która zawsze na końcu agresywnie zfade’uje.

Straight

Latitude64 Claymore

Claymore posłużyłby nam jako wariant Straight. Prosty jak laser, łatwy w kontroli. Neutralna stabilność bardzo wrażliwa na kąt pod jakim wyrzucimy dysk. Obowiązkowa pozycja w każdej torbie.

Niestabilny

Latitude64 Fuse

Fuse byłby naszym niestabilna opcją, gdy nie czujemy się pewnie forehandem, sięgamy po dysk, który dzięki swoim statystykom zawsze skręci w prawo przy BH. Natomiast dla pro graczy opca do Hyzer Flipa.

KROK 4

Akcesoria

Myślałeś, że to już koniec? Oj nie. Musimy jeszcze zadbać o porządne akcesoria. Nawet najlepszy dysk na świecie nie poleci zbyt daleko gdy wyślizgnie nam się z dłoni bo zapomnieliśmy go porządnie wytrzeć. Poniżej prezentujemy niezbędne pozycje w torbie każdego Disc Golfera.

FINAŁ

Przykładowa Torba!

Na koniec postanowiliśmy podzielić się z Wami co znalazło się w naszych prywatnych torbach i w jaki sposób my podchodzimy do konstruowania torby według powyższych zasad konstrukcji. Mamy nadzieje, że artykuł Wam się spodobał i życzymy udanej przygody w budowaniu torby!

Polecane przez Disc Point